You are not logged in.Dear visitor, welcome to Runes of Magic PL. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

1

Monday, October 11th 2010, 12:15pm

Przewodnik Szarego dla strażnika (chapter III)

Witam, może najpierw się przedstawię. Gram strażnikiem na serwerze Cath już od ponad roku. Osiągnąłem już oczywiście maksymalny poziom. Gram zwiadowcą jako drugą klasą. Mam już dosyć legend o tej klasie i błędów, jaki popełniają młodzi strażnicy, dlatego też powstał ten artykuł.
Chciałem się podzielić wszystkim, co wymyśliłem, tym bardziej że ostatnio gram coraz mniej i mniej.
Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w grze strażnikiem.

UWAGA! Poradnik dotyczy tylko strażnika w chapterze III. W IV co prawda na razie jeszcze nic się nie zmieniło, ale nie wiadomo co przyniesie przyszłość, a już nie będę go aktualizował.
Tutaj jest link do wersji zaktualizowanej przeze mnie na potrzeby CH4 : LINK - Gniii

UWAGA! Poradnik do ściągnięcia w formacie .pdf: http://www.mediafire.com/?13bh699khmdmzt4

Spis treści

1. Ogólnie o strażniku
1.a. Rola w drużynie
1.b. Zalety strażnika
1.c. Wady

2. Klasa drugorzędna
2.a Strażnik/zwiadowca

3. Umiejętności
3.a. Ogólne
3.b. Klasowe
3.c. Chowańców
3.d. Setowe
3.e. Elitarne strażnika/zwiadowcy
3.f. Zwiadowcy

4. Chowańce
4.a. Rodzaje
4.b. Którego wybrać?
4.c.Technika gry
4.d. Taktyki na instancje
4.e. Makra
4.f. Efektywność zwierzaka


5. Ekwipunek
5.a. Broń
5.b. Zbroja
5.c. Biżuteria
5.d. Statystyki

6. Technika gry
6.a. Rotacja skilli strażnika/zwiadowcy
6.b. Maksymalizacja obrażeń
6.c. Przeżycie
6.d. Tankowanie Duchem dębu
6.e. Gra solo, czyli początki
6.f. Teoria i praktyka w walce z graczami

***
1. Rola w drużynie


Zwykle strażnik jest dps fizycznym lub hybrydowym (postacią nastawioną na atak, według prostej zasady "zabij zanim zabiją Ciebie"). Ma on ataki zarówno fizyczne (większość), jak i magiczne. Tak samo wygląda kwestia chowańców. Strażnik może też być offtankiem (tankiem rezerwowym), gdy przyzwie ducha dębu). Inaczej niż w innych grach, strażnik tylko wspiera się przyzwanym chowańcem, a nie walczy wyłącznie za jego pomocą.

Strażnik z pewnością nie jest postacią wyspecjalizowaną, a raczej uniwersalną, dlatego nie cieszy się dobrą opinią w drużynach na końcowe instancje (gdzie każdy musi spełniać swoją określoną rolę, a nie być od wszystkiego)... Nie jest to prawdą, bo strażnik/zwiadowca ma obrażenia porównywalne z wojownikiem. Strażnik ma też kilka umiejętności leczących (siebie, zwierzaka lub całą grupę) oraz sporo buffów (na siebie, zwierzaka lub grupę) zarówno na obronę, jak i atak.

1a. Unikalne zalety strażnika:
-Przyzywa chowańca, a sporo z tego wynika. W zależności od przyzwanego zwierzaka, może on tankować lub zadawać więcej obrażeń. Poza tym nawet, gdy dostaniesz stuna czy coś wyssie ci całą manę, ciągle możesz walczyć. Otrzymanie DOT-a czy stuna od bossa jest dwa razy rzadsze.
-Bazuje na manie, a niewiele jej potrzebuje (max. 400 dla aoe na +60). W praktyce można w ogóle nie inwestować w manę, a w inne statystyki (a rycerz czy mag nie mogą). Dodatkowo ma jej odzyskiwanie (ok. 1000 raz na 90 sekund).
-Ma kilka bardzo ciekawych umiejętności, które się przydają zarówno drużynie (Wygnanie), jak i w grze solo (Tarcza cierni!, Serce dębu).
-W tej chwili chowańce mają na sobie pasywa -80% obrażeń z ataków obszarowych (AOE), więc w praktyce nie muszą się bać ataków AOE bossów.
-Strażnik nie jest wcale gorszą postacią, jest po prostu trudniejszy.

1b. Wady strażnika:
-Jest jedną z trudniejszych postaci w ogarnięciu. Musi kontrolować atak swój i zwierzaka, buffy dla siebie, dla zwierzaka i od zwierzaka. Szczególnie chowaniec wymaga ciągłej uwagi, żeby mógł przeżyć trudniejsze momenty.
-Atak czy obrona skalują mu się gorzej od statystyk niż wojownikowi (rycerzowi), do którego zwykle jest porównywany. Można to "oszukać", inwestując w żółtych statach bezpośrednio w atak fizyczny/magiczny czy obronę fizyczną.
-Strażnik ma najsłabsze umiejętności z postaci dps. Tę różnice wypełnia atak chowańca.
-W danym buildzie używa się tylko części umiejętności. Dla typowego strażnika niektóre skille będą nieprzydatne (np. Dzikie ciernie, Atak duszy) czy po prostu niedostępne (można mieć tylko 1 buffa od zwierzaków, to zwierzaki mają niektóre umiejętności, więc przyzywając jednego, pozbywamy się reszty).
-Chowaniec jest dosyć "powolny" i często nie ma okazji się przydać. Gdy ubijasz moby na jeden atak, w zasadzie do niczego on się nie przyda. Duch i Wędrowiec muszą swoje dojść, a Centaur rzucać strzał przez 2 sekundy.
-Na instancjach trzeba na peta uważać, a czasem nawet zrezygnować, bo może przypadkiem coś zaggrować... i wtedy reszta drużyny nie jest zachwycona :). Poza tym nie na wszystkich bossach jest możliwość go wykorzystać.

***
2. Klasa drugorzędna:


Czyli praktycznie o strażniku/zwiadowcy, a teoretycznie o reszcie.

Strażnik jest postacią walczącą głównie wręcz atakiem fizycznym. Są w prawdzie możliwości poprowadzenia tej postaci jak zwiadowcy lub maga opartego na atak magiczny, ale przegrywają one w porównaniu do klas fizycznych, szczególnie pod koniec gry. Wybór klasy drugorzędnej jest bardzo ważny dla strażnika – właściwie to on określa sposób gry. Największe obrażenia, a więc główną rolę strażnika w drużynie, generuje strażnik/zwiadowca i strażnik/mag. Kolejność postaci - od najbardziej polecanych (najłatwiejszych) do najmniej ciekawych połączeń.
Dodałem określenia na połączenia klas według Blakk78 z amerykańskiego forum.

Strażnik/zwiadowca "Łowca" - najlepszy dps na jeden cel ze strażników. Daje nam na dzień dobry 37,5% obrażeń więcej i najlepszego chowańca. Nie jesteśmy już tylko postacią do walki wręcz, ale można też atakować z dystansu - w grze solo taka uniwersalność to zaleta, w drużynie - wada.

Strażnik/mag "Mistyk" - jako dps można go poprowadzić w 3 buildach oraz jako tank.
oparty o atak fizyczny: świetny skill spamujący ponad 400% dps. jako postać fizyczna może również takować duchem dębu.
oparty o atak magiczny: całkiem ciekawa, ale nieodkryta jeszcze postać. Nie mniej to jednak bardziej mag niż fizyk.
Build hybrydowy: postać trudna, ale całkiem efektywna. Jako jedyna wykorzystuje wszystkie skille strażnika. Najlepszy strażnik jako dps na wiele celów. Ciekawa możliwość tankowania wzmocnionych duchem dębu.

Strażnik/łotr "Dominator" - taka klasa również wydaje się bardzo sensowna. Ciekawe elitki wzmacniają nasze skille ofensywne, a łotr pozwala walczyć dwiema broniami. Pojawia się również sensowne combo. Niestety, nie ma procentowego zwiększenia obrażeń z broni. Postać oparta raczej na większym dpsie niż obrażeniach.

Strażnik/wojownik "Leśnik" - jeśli chodzi o chowańca, odwrotność buildu z łotrem. Dosyć popularny, choć moim zdaniem nieciekawy jako dps przez brak sensownych elitek. Najsensowniejsze wydaje się poprowadzenia go jako offtanka, który będzie trzymał bossa duchem dębu.

Strażnik/druid "Podróżnik" - oparty o atak fizyczny: średni wybór, choć leczenie może pomóc w walce solo. Żaden DPS, ale ma kilka umiejętności chroniących drużynę. Postać wsparcia, nie potrzebna niestety w tej grze.
oparty o atak magiczny: taka postać bazowała by tylko na zwierzaku, jest więc w stanie zrobić tylko jedną trzecią obrażeń innych kombinacji. Brakuje umiejętności ataku magicznego.


2a. Strażnik/zwiadowca
Ta postać będzie zadawać fizyczne obrażenia (będzie DPS-em), nie będzie żadną hybrydą z atakiem magicznym. Będzie więc łatwiejsza do stworzenia i gry, a przy tym mieć jeden z większych ataków dla strażników (obok strażnika/maga, ale jeśli chcecie o nim poczytać, musicie pomęczyć ~yayuu, żeby napisał poradnik :)). Jest to najpopularniejsza postać strażnika na serwerach europejskich (w USA lansują strażnika/wojownika)

Zalety:
-najlepszy chowaniec, zadający wielokrotnie większe obrażenia od innych
-jeden z lepszych DPS-ów (dzięki elitce zwiększającej pasywnie obrażenia od broni o 20% oraz możliwości używania buffa zwiększającego obrażenia o 15%)
-możliwość użycia łuku (który dzięki temu, że mamy dużo ataku fizycznego, będzie miał nie najgorsze obrażenia bez żadnej inwestycji w niego)
-dodatkowe miejsce na staty w łuku
-umiejętność poświęcenie - "wchłaniasz" chowańca odzyskują połowę życia i many!
-uniwersalność - atak z dystansu lub wręcz

Wady:
-brak dodatkowych umiejętności do ataku walcząc bronią wręcz (używa się średnich skilli strażnika)
-uniwersalność może czasem być wadą - ani to do końca łucznik, ani wojownik (nie wiadomo czasem, jaką przybrać taktykę)
-nie mamy szansy wykorzystać ataki magiczne lub buffy i umiejętności innych chowańców (dotyczy niestety wszystkich strażników)


Dlaczego strażnik/zwiadowca jest widocznie lepszy od innych strażników? poprzez umiejętność elitarną tajne porozumienie, która dodaje +20% do obrażeń broni wręcz. Zadane obrażenia liczy się według tej formuły: http://forum.us.runesofmagic.com/showthread.php?t=50587 z amerykańskiego forum.

"PDmg = Physical Damage as listed in your character sheet
M = Damage Multiplier
Patk = Physical Attack
Pdef = Physical Defense
X = Any other hidden modifiers such as weapon skill bonus and damage resistance
Output = Actual Damage Done (white damage and without crits)

In PvE
PDmg * M * X = Output

In PvP
PDmg * M * X * PvPM = Output
where PvPM = ~0.56 to 0.57 (This number needs more testing)

If Patk > Pdef Then
M = 1 + (Patk-Pdef)/Patk
PDmg * (1 + (Patk-Pdef)/Patk) * X = Output
PDmg * (2 - Pdef/Patk) * X = Output ...simplified by Ethyl

If Patk < Pdef Then
M = 1 + (Patk-Pdef)/Pdef
PDmg * (1 + (Patk-Pdef)/Pdef) * X = Output
PDmg * Patk/Pdef * X = Output ...simplified by Ethyl"

Licząc to na przykładzie Claymore Udręki t9 widzimy, że [COLOR=black !important]dmg jest znacznie ważniejszy niż dps dla strażnika walczącego bronią dwuręczną. Porównanie skillu elitarnego na atak strażnika/wojownika i strażnika/zwiadowcy:

Strażnik/zwiadowca ma zwiększenie dmg o 20% od broni, czyli również zwiększenie dps o 20%, a więc należało by porównać Bestialskie Cięcie+60 368% dps z Potęga Ducha Lasu+60 276%*120% czyli 331% dps, ale jeszcze większe jest zwiększenie dmg
mniej więcej tak to wygląda dla broni ok 4,5k dmg:
Potęga Ducha Lasu+60 276% (dmg*1,2+276 dps) (7000*1,2+2,76*2800) (8400+7728) 16128
Bestialskie Cięcie+60 368% (dmg+368 dps) (7000+3,68*2333) (7000+8585) 15585
wyższość potęgi ducha lasu u strażnika/zwiadowcy wynika z tego, ze zwiększa ona zarówno dmg jak i dps broni
[/COLOR]

***
3. Umiejętności:


3a. Umiejętności ogólne:
-Opisy dotyczą zarówno grania strażnikiem na klasie głównej, jak i pobocznej, jeżeli jesteś klasą walczącą wręcz atakiem fizycznym.

Ważne umiejętności tak sobie oznaczyłem

! - Najlepiej rozwijać na równi z poziomem (maksować)
50 - Maksymalny poziom 50. Warto inwestować.
? - Umiejętności drugiego rzędu, warto rozwijać, gdy nie brakuje punktów talentu.
# Nie rozwija się, ale warto używać.
x Bezużyteczne umiejętności dla popularniejszych buildów.

Naładowane Cięcie ! - Choć wydaje się najlepszym atakiem, w praktyce daje niższe obrażenia niż potęga (o ok. 10%). Niestety, 2 sekundowe rzucanie sprawia, że jest dosyć frustrująca, bo przeciwnik nie może się ruszyć, ani nas przewrócić... a ludzie w pojedynkach tak raczej nie robią.
W tej chwili jest chyba zbugowana, bo global cooldown po jej ataku nie daje się nijak wytłumaczyć. To niestety spycha tę umiejętność na drugi plan i pozbawia strażnika dobrych skilli do walki wręcz.

Tarcza Cierni 50 - Gdy ktoś nas zaatakuje, otrzyma obrażenia naszej broni. Bez znaczenia, ile dostaliśmy obrażeń, przeciwnik dostaje obrażenia liczone od wolnego, ale bardzo silnego topora. Szczególnie przydatne przy solowaniu bossów - to, co on przywoła, ginie przy pierwszym ataku na nas. Rozwijamy do 50 (max), mimo że kolejny poziom właściwie nie zmienia jej obrażeń. Ten skill to dobry powód, by nie inwestować strażnikiem w uniki. Obrażeń zadanych przez Tarczę nie da się uniknąć, sparować być na nie niewrażliwym. Z tego powodu strażnik jest jedynym, który ma jakąś szansę na bossy na 70 poziomie na instancji eventowej Burzowego Wzgórza. W walce z graczami jest to prawdziwy zabójca łotrów i zwiadowców: gdy ten zaatakuje nas w ciągu sekundy trzema atakami po 5k dmg, z każdego dostanie 10k dmg! Ostatnio zauważyłem, że tarcza cierni odbija obrażenia nie tylko, gdy nas atakuje boss. Jeśli stoimy zaraz obok (albo w) tanka, to odbija również ataki fizyczne skierowane w tanka, ale też nie zawsze to działa. Uwaga, jeśli to jest bug, to oczywiście nie polecam go stosować, bo można dostać od GM po łapach!

Potęga Ducha Lasu ! - Właściwie podstawowy atak strażnika. Najlepsze obrażenia na sekundę, najbardziej uniwersalna i wygodna. Ma tylko jeden minus: wypija bardzo szybko manę. Konieczne jest jej odzyskiwanie za pomocą innych umiejętności. Polecam mieszać z naładowanym cięciem, żeby oszczędzić manę.

Zwiększona celność 50 - Zwiększa celność ataków do 5%. Coś takiego dostał strażnik zamiast typowej umiejętności pasywnej, zwiększającej najważniejszą statystykę dla postaci (np. druid - mądrość), jaką dostają inne klasy... Tanie, chyba nie całkowicie bezużyteczne, więc można rozwinąć później.

Amulet Elfów # - Chwilowy buff na obronę.

Zwierzęca Moc 50 - Zwiększa atak fizyczny do 17% (wojownik - 30%) na 30 sekund. Rozwijać, przydatne.


3b. Umiejętności klasowe:


Kolczaste pnącze ! - Świetny DoT (zadaje obrażenia przez określony czas). Nie skaluje się z obrażeniami broni (chyba z niczym się nie skaluje, więc z czasem jest coraz słabszy). Podstawowy atak na początku, rozwala wszystkie potworki i większość elitek. To właśnie dlatego mówi się, że strażnik jest bardzo mocny do 30 poziomu. Gdy zdobędziemy 50 poziom, atak z Naładowanego cięcia będzie podobny. na 60 – większy. Dla wystatowanej postaci ten skill już się nie liczy. Mam szczerą nadzieję, że to się niedługo zmieni.

Elfia modlitwa x - Symboliczne leczenie chowańca typu channel. Może być przydatne d0 30 poziomu. Ogólnie nie rozwijać - łatwiej przywołać nowego.

Ograniczenie ruchu 50 - Zatrzymuje potworka na 10 sekund. Bardzo przydatne, gdy walczymy kombinacją ze zwiadowcą. Dla innych klas tylko gdy się przed czymś ucieka. Strażnik/zwiadowca maksuje. Idealna umiejętność w pvp lub na wojnach, szczególnie że postacie walczące na dystans zwykle mają mało obrony fizycznej.

Przekierowanie obrażeń # - przez 15 sekund 30% otrzymanych obrażeń zostanie przerzucone na chowańca. Na wyższych poziomach lub gdy nie korzystamy z ducha, całkowicie nieprzydatne, bo pierwszy atak zabija nam zwierzaka. Nie wymaga many.

Serce dębu ? - Buff powiększający HP i leczący. Wymaga poświęcenia Ducha dębu. Można używać tylko jednego buffa poświęcającego potworki na raz. Szczególnie ciekawy na niskich poziomach, potem polecam zmienić. Warto używać dla kombinacji: strażnik/mag, strażnik/łotr.

Dzikie ciernie x - Atak obszarowy bazujący na ataku magicznym i pożerający niemożliwie dużo many. Rozwija tylko strażnik/mag jako hybryda.

Atak duszy x - Atak dystansowy bazujący na ataku magicznym. Nie kosztuje many, ale zabiera nam 30% życia potworka. Rozwija tylko strażnik/mag jako hybryda.

Ochrona Natury x - Buff zwiększający szansę na atak krytyczny fizyczny i magiczny. Wymaga poświęcenia Kryształu Natury. Można używać tylko jednego buffa poświęcającego potworki na raz. Tylko dla strażników/łotrów oraz /zwiadowców, którzy postanowili grać łukiem.

Naturalna Linia Życia ? - Podnosi PŹ chowańca. Głównie dla klas, które tankują duchem dębu (czyli strażnik/wojownik). Ważna uwaga: jeśli gramy strażnikiem/magiem i korzystamy z ataku duszy, lepiej nie rozwijać tej umiejętności na początki rozgrywki. Będzie trudniej go uleczyć.

Wygnanie 50 - Przez określony czas (do 20 sekund), zaczarowany potworek nas nie atakuje, nie rusza się, ani nie można go zaatakować. Warto maksować (50 max.), przydatne przy skradaniu się wśród elitek lub uciekaniu przed nimi, a i na niejednej instancji się przyda (wyciąganie pojedynczych potworków). Przydatne przy walce z wieloma przeciwnikami (zarówno wojny jak i pve). Można go też użyć przy przechodzeniu w pobliżu silnych potworków bez zwracania na siebie uwagi (nie działa na bossy!).

Moc Dębu
50 - Buff powiększający obrażenia od broni dwuręcznej do 15%. Wymaga poświęcenia Dębowego wędrowca. Można używać tylko jednego buffa poświęcającego potworki na raz. Najlepszy buff w end-game. Oczywiście tylko dla klas, które używają broni dwuręcznej i nie walczą Dębowy wędrowcem, czyli dla strażnika/zwiadowcy, strażnika/wojownika, strażnika/druida (tylko jeśli poszedł w atak fizyczny).

Eksplozja Potęgi 50 - Buff zwiększający atak fizyczny i magiczny chowańca do 55%! Odnowa 3 minuty. Maksować dla wszystkich kombinacji.

Przewodnictwo Elfów ? - Gdy Twój chowaniec zaatakuje i trafi, odnawia Ci to manę. Można uzyskać do 1200-1500 many, gdy dobrze to rozegramy. Można rozwinąć w dalszej grze.

Ukośne Cięcie
! - atak obszarowy z odnową tylko 6 sekund (porównaj umiejętności wojownika). Większy DPS niż Potęga. Rozwijać, gdy tylko zdobędziemy. Jedyna wada: wymaga dużo many. Niestety, w tej umiejętności też jest gdzieś błąd - na papierze jest mocniejsza niż potęga, a w praktyce jest inaczej. Nie mniej i tak warta uwagi.


3c. Umiejętności chowańców:

-każdy zwierzak ma zwykły, biały atak, którego używa w bliskim starciu

-każdy zwierzak ma charakterystyczny dla siebie skill ataku:

Uderzenie Pięścią (duch dębu) – ta umiejętność generuje bardzo duże aggro, nawet nasz dużo silniejszy atak nie sprawi, że przeciwnik będzie atakował strażnika
Atak Promieniem (kryształ natury)
Zielona Igła (dębowy wędrowiec)
Strzała Centaura (centaur)

-każdy zwierzak ma też umiejętność specjalną:

Oplątanie (duch dębu) # - Zaczarowany potworek czy postać nie może atakować przez 5 sekund. Świetna umiejętność na pojedynki!

Eksplozja Kryształu (kryształ natury) x - W zamian za poświęcenie kryształu, zadajesz wszystkim wokół obrażenia od ognia. Bazuje na ataku magicznym, więc dla nas jest bezużyteczny. W buildach z magiem i druidem potrafi odnawiać manę lub życie i nie zabija kryształu.
Magiczna Interferencja (dębowy wędrowiec) ?- Debuff na celność magiczną.

Śmiały strzał (centaur Chiron) ? - Strzał, który podnosi atak fizyczny o 8% na 15 sekund. Dobre na rozpoczęcie walki. Ma on trochę większy potencjał i obrażenia, ale niestety dłuższy cooldown (6 sekund). Buff ma 40 cooldown, choć może to nie wynikać z opisu.

-niektóre umiejętności elitarne są umiejętnościami zwierzaków


3d. Umiejętności zestawu przedmiotów:

Atak króla bestii (Zestaw przyzywania ogromnego drzewa z Fortecy Zurhidionu i Auli Władcy Demonów) - W dwie sekundy zadaje 520% (260%*2) obrażeń z broni wszystkim w zasięgu 150. Odnowa 20 sekund. Najciekawszy z umiejętności setowych.

Pan zwierząt (Suknia furii z Auli Ocalonych) - Zmniejsza czas przywołania zwierzątka o połowę. Przydatne.

Uspokajająca fala (Zestaw Kolczugi rozdartej ziemi za pamiątki z Dalanis) - Buff zmniejszający generowane aggro o 5%. Można, zawsze to chowaniec więcej potankuje.

Taniec zmieszania (Smok na wolności z Areny Warroken) – obszarowy debuff obniżający obronę o 3%. Uwaga! Umiejętność dębowego wędrowca! Nie warto.

Uwolnienie z pęt (Zestaw myśliwego ze Świątyni Rakshy) - Przed 5 sekund chowaniec jest odporny na stuny i strachy. Nie warto.


3e. Umiejętności elitarne strażnika/zwiadowcy

15 strzała antymagiczna ! - Strzał typu DPS z łuku. Odzyskuje ok. 300 punktów many. Koniecznie rozwijać, bo dzięki temu nie musimy w zasadzie inwestować w mądrość. Dzięki tej umiejętności strażnikowi/zwiadowcy właściwie nigdy nie zabraknie many.

20 poskramiacz bestii ? - Zwiększa szansę chowańca na uderzenie krytyczne i unik. Warto trochę podbić.

25 podporządkowanie # - Następne przywołanie będzie trwać tylko 1 sekundę. Pozwala przyzywać w czasie walki lub pojedynku! Warto wpisać w makro.

30 przywołanie Centaura Chirona - Przywołanie centaura, atakującego z dystansu, jak i wręcz. Centaur z podbitym skillem pasywnym ma zwykle większy atak niż sam strażnik. Mój rekord to 67k obrażeń na mobach w Dalanis. Podbijanie tej umiejętności niewiele daje, warto max. do 50, gdy nie brakuje nam many.

30 strzała centaura (centaur) - atak dystansowy centaura, rzucany przez 2 sekundy.

35 tajne porozumienie 50 - Na "dzień dobry" zwiększa obrażenia centaura o 40%, a nasze wręcz o 20%. Koniecznie.

40 poprawa morale ? - Buff na całą drużynę. Podnosi podstawę ataku fizycznego i magicznego. Konieczność na instancje.

45 śmiały strzał (centaur Chiron) ? - Strzał, który podnosi atak fizyczny o 8% na 15 sekund. Dobre na rozpoczęcie walki. Nie warto rozwijać

50 poświęcenie - W zamian za poświęcenie chowańca (dowolnego), odnawia połowę PŻ i PM. Nie można potem przyzywać przez 30 sekund. Ratuje w podbramkowych sytuacjach i znacznie ułatwia grę solo. Najszybsze odzyskanie many, gdy robi się spokojniej. Powód, by wybrać te klasę.


3f. Umiejętności ogólne zwiadowcy:

1 strzał ! - najsilniejszy nasz atak dystansowy w dalszej grze. Rozwijać koniecznie.

1 walka łukiem x - umożliwia noszenie łuku lub kuszy (tak, na strażniku też). W tym miejscu przy okazji zastanowię się, czy używać łuku, czy kuszy. Jeżeli chcemy trochę walczyć z dystansu np. rozpoczynać walkę lub wspomagać czasem centaura, to koniecznie wybierzmy łuk. Natomiast jeżeli widzimy się tylko jako postać walcząca wręcz i chcemy korzystać z fokusu, tylko by odzyskiwać manę, wybierzmy kuszę. W praktyce wybór oznacza: używać Strzału czy nie używać.

4 wampiryczne strzały ! - DOT, czyli umiejętność zadająca obrażenia w czasie. Działa tyle samo ile trwa odnowa, czyli wróg może być ciągle pod ich wpływem. Ich obrażenia skalują się od broni w ręce głównej, czyli u strażnika noszącego tierowany topór lub miecz dwuręczny są znacznie wyższe niż u zwiadowcy. Warto wspomnieć, choć to wyższa szkoła jazdy, że to obrażenia nie liczą się z obroną fizyczną celu, więc np. na bramach w czasie wojny zadają min. 10x więcej niż inne ataki.

8 cios w staw ? - słaby atak od broni w ręce głównej. Spowalnia cel o 40%. Można używać gdy chcemy trzymać przeciwnika na dystans lub skończyła nam się mana, a mamy wolny łuk/kuszę.

12 krwawa strzała ? - zwiększa obrażenia od broni dystansowej jednocześnie odejmując życie. Praktycznie użyteczna tylko na instancjach, gdzie jest kapłan, a my walczymy jak zwiadowca (rzadko, bo rzadko ale są takie sytuacje).

16 atak w gardło x - nie warto rozwijać. Bardzo ciekawa umiejętność, przerywająca rzucanie czarów przez przeciwnika. Trzeba się jej nauczyć (i wiedzieć, który skill warto blokować), a może uratować całą drużynę.

20 atak w nadgarstek x - obrażenia zadane przez cel przez 5sek będą mniejsze o 30%. Przydatne gdy sami tankujemy.

24 chyżość ! - zwiększa zręczność, czyli celność i uniki. Celność jest zawsze mile widziana, ale uniki na strażniku nie zawsze, bo osłabiają działanie tarczy cierni. Można powiedzieć, że przydatne głównie na poziomie instancji, gdy sami i tak nie tankujemy (tarcza nie zadziała), a może czasem uratować życie.

28 mistrzostwo w szybkim strzelaniu 50 - zwiększa szybkość ataku białego z łuku (strzału) o 40%. W tej sposób łuki o prędkości 2,4 i mniejszej będą atakować z maksymalną możliwą szybkością (1 sekunda). Dla nich strzał przemieni się w atak dps!

***
4. Chowańce


4a. Rodzaje:

Strażnik ma dostęp do trzech zwierzaków. Nie można ich używać naraz. Oprócz walki zwierzaki potrafią też dawać buffy (znikają) lub używać innych umiejętności.
Duch dębu (1) – pierwszy i podstawowy chowaniec. Ma więcej HP i obrony niż strażnik. Na początkowych poziomach bez problemu miażdży potworki wymagane do zrobienia zadań. Jest to zwierzak tankujący, to znaczy, że to jego bije potworek a nie nas. Może być wykorzystany do tankowania instancji do 50 poziomu. Wolny, ale wytrzymały. Odpowiednik wojownika lub rycerza.
Kryształ natury (14) – najmniej wytrzymały chowaniec. Atakuje magią a jego siła zależy od inteligencji i ataku magicznego strażnika. Ma własną manę.
Dębowy wędrowiec (30) – zwierzak dps fizyczny. Odpowiednik łotra, tak jak łotr również korzystają z energii. Ma sporo mniej życia od strażnika, jednak atakuje znacznie mocniej niż Duch dębu.
Centaur Chiron (30 tylko strażnik/zwiadowca) – chowaniec-łucznik. Atakuje z dystansu, więc nie musi przybiec, by uderzyć. Mocniejszy dps od Wędrowca. Jego podstawowy atak nie jest natychmiastowy (rzuca go 2 sekundy), ale za to nie ma cooldownu. Nie jest taki uciążliwy w użyciu jak inne.

4b. Którego chowańca używać?

To podstawowe pytanie w grze strażnikiem, nie jest wcale takie trudne. Wszystko zależy od umiejętności elitarnych. Strażnik może teoretycznie grać w każdej możliwości, ale zwykle elitki dotyczą tylko jednego zwierzaka. Pamiętajmy, że tak naprawdę wybieramy dwa zwierzątka (jedno na buff). Czasem znaczenie ma sytuacja w grze (pełnimy rolę tanka, dps lub heala) lub build (fizyczny, hybrydowy czy magiczny).

strażnik/druid - oparty o atak fizyczny: Duch dębu, buff: Moc dębu (bo się może leczyć)

strażnik/łotr - Dębowy wędrowiec, buff: Ochrona natury (dotyczy broni jednoręcznych)

strażnik/mag - oparty o atak fizyczny: Duch dębu, buff: Moc dębu (działa też na laski)
oparty o atak magiczny lub hybrydowy: Kryształ natury, buff: Moc dębu.

strażnik/zwiadowca - walczący głównie wręcz: Centaur Chiron (elitka), buff: Moc dębu w drużynie lub Serce dębu w grze solo (tylko na początku)
walczący głównie z dystansu: Centaur Chiron w drużynie (elitka), duch dębu w grze solo (tank) buff: Ochrona natury,

strażnik/wojownik - Dębowy wędrowiec, buff: Moc dębu

4c. Technika grania z chowańcem

Obrażenia zwierzaka skalują się głównie od ataku fizycznego lub magicznego (kryształ), statystyk, które ten atak dają (siła, inteligencja) oraz obrażeń broni. To sprawia, że wrzucanie ataku fizycznego jest niesamowicie ważne. Punkty życia zwierzaka też są zależne od naszej wytrzymałości oraz pewniej stałej wartości: najwięcej życia ma duch dębu (zwykle dużo więcej niż strażnik), potem dpsy fizyczne: centaur, wędrowiec, a najmniej kryształ. W przypadku kryształu jest to zaletą, ponieważ łatwiej go leczyć po ataku, który odbiera mu procentowo życie.

Staraj się mieć jak największy atak fizyczny (magiczny dla kryształu), w czasie przywoływania - statystyki chowańca skalują się od Twoich w czasie przywoływania i zostają już na stałe. Dlatego przyzywaj dopiero po zbuffowaniu przez kapłana oraz koniecznie użyj wcześniej Zwierzęcej siły. Pieczęć ataku fizycznego też jest mile widziana.

Zwierzaka można podwójnie zbuffować. Buffy grupowe i niektóre indywidualne. Działa to na tej zasadzie, że atrybuty zwierzaka liczą się od naszych w czasie przywoływania. Zbuffowani przez kapłana możemy przyzwać zwierzaka i rzucić jeszcze raz na niego buffa.

Chowaniec chodzi zawsze za tobą. Porusza się tą samą ścieżka, co szedł strażnik, więc nie będzie tak wszystkiego aggrował, jak mówią niektórzy. Jedyny problem, to gdy stoimy, bo zwierzak zaczyna się kręcić. Oczywiście zwierzak na komendy typu idź, stój. Nawet gdy stoi, będzie się za nami teleportował, gdy zbyt daleko odejdziemy. Przeskok zwierzaka resetuje agggro.

Ataki krytyczne zwierzaka zależą tylko od jego skilla pasywnego na krytyki/uniki. Nasze krytyki czy poziom obrażeń nie mają na nie niestety wpływu. Jednak polecam w krytyki zainwestować, bo bardzo podnoszą obrażenia.

Dobre ogarnięcie zwierzaka powinno dawać 15-30% naszych obrażeń. Poziom postaci i ekwipunku nie ma tu dużego znaczenia – na każdym poziomie gry zwierzak się tak samo przydaje. Największy atak ma centaur i kryształ, a najmniejszy Duch dębu. (Brawo Runewalker, że poprawili skalowanie obrażeń zwierzaków, bo teraz jest całkiem rozsądne). Pozwolę sobie tu dodać link do przerobionego przez gracza yayuu scruntizera, który pozwoli Wam ocenić obrażenia każdego i pokazać je grupie: http://thesoulforge.webd.pl/files/scrutinizer.zip.

Bardzo możliwe, że nie raz usłyszycie, że zwierzak się do niczego nie nadaje – jest to przestarzałą wiadomość, która rzeczywiście kiedyś była prawdziwa. W patchu 3,0,3 zmieniono skalowania ataku zwierzaków i ich obrażenia podniosły się 10-krotnie. Wcześniej skalowały się tylko do siły/inteligencji, a teraz również od ataku fizycznego/magicznego.

4d. Taktyki na instancje.
Zacznę od instancji RoM III, ponieważ niższe robię na pałę, bez taktyki. To są taktyki, które dotyczą tylko zwierzaka, więc polecam zapoznać się z właściwym opisem instancji.

Lochy Dalanis (DoD na Wzgórzach Grzmiącego Kopyta)
1. Okander Szaleniec: Podejrzewam, że będziesz grał /magiem lub /zwiadowcą, ponieważ są to najlepsze buildy. Zwierzaka trzeba postawić w trybie stój + autoatak z umiejętności w prawym lub lewym rogu, daleko od innych członków drużyny. Boss sam nie skoczy na chowańca, więc jest on tam całkiem bezpieczny.
5. Maxim Erekat III: Ze zwierzaka można zrobić tarczę przed atakiem bossa.

Arena Warrroken (WA w Południowej Kniei Janost)
Podobnie jak na DoD. Jeśli jesteśmy jedynym strażnikiem na instancji, centaura czy kryształ można zostawić w okolicy BN, u którego się przywołuje bossy. Jeśli nie, to każdy stawia zwierzaki daleko po prawej lub lewej od bossa, żeby nie dostawały debuffa z kamienną lawiną.
Niestety, wykorzystanie zwierzaka na tym bossie jest praktycznie niemożliwe.
Zwierzak stoi przy nas (z tyłu bossa), bo mógł też atakować białym atakiem.
Najlepiej chyba, żeby chowaniec chodził za nami. Będzie dostawał obrażenia od bossa, ale leczenie grupowe powinno go utrzymać.
Jeśli masz zwierzaka walczącego z dystansu, to możesz postawić go w zasięgu kapłana.

4e. Makra dla zwierzaków
Warto wsadzić umiejętności zwierzaka do swojego paska umiejętności. Można to zrobić zmieniając skrót klawiszowy, albo poprzez makro z jedną tylko komendą. Mi pasuje jeszcze podłożenia autoataku pod tyldę (klawisz na lewo od 1).

Autoatak na umiejętności ataku chowańca powinien być zawsze włączony. Aby zwierzak atakował automatycznie z dystansu (kryształ lub centaur) trzeba wcisnąć ATAK (Crtl+3) i STÓJ (Ctrl+1). Umiejętności zwierzaka można zamakrować. Użycie którejś umiejętności to komenda ./run UsePetAction(x), gdzie x to numer umiejętność (1-7).

Generalnie polecam podłożyć ataki zwierzaka pod swoje skille – np. atak dystansowy pod spamowalny atak dystansowy, atak wręcz pod nasz atak wręcz.

W makrach lepszy jest yayuu, więc gotowe makra znajdziecie w jego poradnikach lub osobiście.

makro "generalne" na combo: naładowane+potęga+potęga (naładowane ma pierwszeństwo):
/run if GetActionUsable(3) then UseAction(3); elseif GetActionUsable(2) then UseAction(2); end

/run UseSkill(1,1) - można dodać, żeby podejść na odległość białego ataku
/run UsePetAction(7); - można dodać na combo centaura: śmiały+strzał+strzał

makro na strzał nasz i centka: (jeśli będziesz szybo klikał, to on będzie stał w miejscu)
/run UsePetAction(6)
/cast Strzał
/wait 1

makro na auto atak centaura z rozpoczęciem walki z buffem:
/run UsePetAction(7);
/wait 2
/run UsePetAction(3);
/run UsePetAction(1);

jeśli chcemy mieć strzały centaura na pasku skilli to piszemy:
/run UseSkill(6); - strzała centaura
/run UsePetAction(7); - śmiały strzał

banalne makro na łatwiejsze buffowanie:
/cast Przywołanie Dębowe wędrowca
/wait 9
/cast Moc Dębu
/wait 1
/cast Przywołanie Centaura Chirona

jeszcze prostsze makro na przywołanie na podporządkowaniu:
/cast Podporządkowanie
/wait 1
/cast Przywołanie Centaura Chirona
/wait 1

makro od wszystkiego od yayuu:
jeśli jesteś w zasięgu to atakuje wręcz, jeśli dalej - to z łuku (mocno uprościłem jego działanie)

"Przełącznik:
/script if rng==nil then rng=0; end; if rng==0 then rng=1; SendSystemMsg("Walka dystansowa"); elseif rng==1 then rng=2; SendSystemMsg("Walka w zwarciu"); elseif rng==2 then rng=0; SendSystemMsg("Tryb automatyczny"); end

Strzała Antymagiczna / Naładowane Cięcie:
/run cooldown, remaining = GetActionCooldown(2); if remaining==0 then lastusable=GetActionUsable(2); end; if rng==1 then UseAction(23); elseif rng==2 then UseAction(3) else if lastusable then UseAction(3); else UseAction(23); end; end

Wampiryczne Strzały / Kolczaste Pnącze:
/run cooldown, remaining = GetActionCooldown(2); if remaining==0 then lastusable=GetActionUsable(2); end; if rng==1 then UseAction(23); elseif rng==2 then UseAction(7) else if lastusable then UseAction(7); else UseAction(23); end; end

Strzał / Potęga Ducha Lasu:
/run cooldown, remaining = GetActionCooldown(2); if remaining==0 then lastusable=GetActionUsable(2); end; if rng==1 then UseAction(22); elseif rng==2 then UseAction(2) else if lastusable then UseAction(2); else UseAction(22); end; end


W moim przypadku skille znajdują się na następujących slotach:
22 - Antymagiczna 22
22 - Wampiryczne 23
23 - Strzał 22
33 - Naładowane 3
34 - Kolczaste 1
35 - Potega 7
Jeśli umieszczacie skille w innych miejscach lub na innych paskach należy zmienić cyferki w macro."

makro od yayuu na Poprawę morale – gdy w drużynie są dwaj strażnicy/zwiadowcy, nie pozwala to użyć poprawy naraz:
/run x= 0; i= 1; while UnitBuff("player", i) ~= nil do if UnitBuff("player",i) == "Poprawa Morale" then x=1; end; i=i+1; end; if x==0 then UseSkill(4,23); else SendSystemMsg("Poprawa Morale jest już aktywna!"); end;

makro od yayuu na leczenie zwierzaka (nie trzeba go wybierać):
/run FocusUnit(12,"target"); TargetUnit("pet"); UseSkill (4,5); TargetUnit("focus12"); FocusUnit(12,"");

4.f. Efektywność zwierzaka
Strażnik nie bazuje w swoim ataku na zwierzaku, bo zwykle zadaje on tylko do 30% obrażeń jego pana. Nie mniej chowańca trzeba wykorzystywać, kiedy tylko się da, bo przyzywanie to coś, co strażnik otrzymuje w zamian za osłabione umiejętności i brak pasywnego zwiększenia obrażeń. Ergo - jeśli chcecie być konkurencyjnym dpsem, trzeba się nauczyć wykorzystywać zwierzaka.
Zwierzak najbardziej przydaje się w pojedynku (gdzie robi za główną siłę strażnika), jest całkiem przydatny w grze solo i wykonywaniu zadań, a najmniej wykazuje się na instancjach, ponieważ nie da się go tak mocno zbuffować jak gracza. Jeśli więc interesuje nas gra na serwerach PvP, strażnik będzie super wyborem. Gdy chcemy szybko zdobyć 50 poziom też będzie bardzo dobry. Natomiast jeśli liczy się dla nas tylko wyspecjalizowanie na ostatnie instancje, to strażnik nie będzie dobrym pomysłem.

***
5. Ekwipunek


5a. Broń:
strażnik/wojownik: Oczywiście broń dwuręczna. Najważniejsze są obrażenia, a prędkość ataku ma małe znaczenie. Do 32 poziomu można nosić tylko jednoręczną. Warto zwrócić uwagę na ghost stat: bardzo przydatny jest ogromny bonus do ataku fizycznego, również mile widziane ataki krytyczne. W tej chwili najlepszy jest Olbrzymi topór Tydy, a dobrymi i tanimi są te z rzemiosła: Calmore udręki i Topór bojowy łamacz serc, natomiast najlepsze staty ma Topór boga wojny.

strażnik/zwiadowca:
broń wręcz:
Topór lub miecz dwuręczny, tierowany. Właściwie interesują nas tylko obrażenia fizyczne, szybkość ataku nie jest zbyt ważna. W praktyce warto jeszcze zwracać uwagę na ghost staty - w porównaniu do wojownika: nie bardzo interesuje nas siła, ważniejszy jest atak fizyczny (pamiętajmy, że strażnik ma od niego podwójny bonus: on sam dostaję więcej z czystego patt niż od siły i wpływa on na obrażenia zadawane przez centaura!) i uderzenie krytyczne (mimo, że one nie "przechodzą na zwierzaka w żaden sposób).
Jeśli chodzi o łuk, to możemy go tierować lub statować - sam łuk nie specjalnie przyda nam się na instancjach w tworzeniu wielkiego dpsu, ale jest bardzo wygodny do gry solo (szczególnie, że strażnik ma 2. rooty i zwierzaka, którzy może czasem trzymać zwierzaka na sobie). Szczerze polecam Wielki Łuk Smoczego Diabła z WA lub inny o szybkości max. 2,4.
Kombinacja strażnika/zwiadowcy walcząca tylko na dystans, powinna wybrać statowany miecz 1h i statowany talizman. Po patchu wprowadzającym cooldown po strzale, nie polecam takiego buildu (wcześniej działał ciekawy bug, dzięki któremu można było zaatakować w tej samej sekundzie z potęgi i ze strzału).

broń dystansowa:
Szczerze polecam łuki o szybkości ataku 2,4 i mniejszej, bo wtedy można wykorzystać wszystkie zalety podklasy zwiadowcy, bez żadnej straty na strażniku. Idealny wydaje się Wielki łuk smoczego diabła z WA. Kusze tylko jeśli obraziliśmy się całkowicie na strzelanie (i w takiej sytuacji jest to świetne połączenie klas).
Łuk można statować lub tierować. a to zależy, czy więcej atakujemy z łuku, czy walczymy wręcz. Łuk HD statowany t5 wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Ewentualnie możemy zrobić dwa i zmieniać w makro: do strzelania tierowany, gdy walczymy wręcz statowany.

strażnik/łotr: 2x miecz lub topór jednoręczny. Za mieczem przemawia maksymalny poziom umiejętności władania bronią, który wzmacnia białe ataki.

strażnik/mag, strażnik/druid: laska dwuręczna z możliwie dużymi obrażeniami fizycznymi. Trzeba dobrze takie wyszukać. Tu też zwracamy uwagę na ghost stat: inteligencja lub atak fizyczny. Bardzo dobra jest Laska marionetki, Okrutna laska lub Przyczyna koszmarów.


5b. Pancerz:
-Oczywiście kolczy, z ww. statami. Najlepiej setowy. Czasami może się opłacać wziąć jedną rzecz skórzaną, jeśli statystyki z plusowania są lepsze (tj. wytrzymałość lub siła zamiast zręczności) – jeśli nie nosimy całych setów.
Ciekawe sety dla strażnika. Nie dotyczy buildów hybrydowych, które potrzebują ekwipunku za pamiątki, który zamiast krytyka ma zarówno bonus do ataku fizycznego i magicznego.

Przyzywania olbrzymiego drzewa („drzewko”, z DL/ZS) - podstawowy zestaw w end-game, strażnik pełen wypas że tak powiem :). Daje nam atak obszarowy. Klata, głowa, ramiona i buty, ale bonus dają już 3 elementy. Warto zamienić hełm inny setowy.
Diabelskiej rzezi (DL/ZS) - odpowiednik drzewka dla wojownika. Niestety, trochę lepsze bonusy setowe. Warto, jeśli już mamy tygrysa, inaczej różnica jest niewielka.

Smok na wolności (deathmatchu, WA) - ciekawe uzupełnienie: pas, nogi, ręce i topór.

Kara strażnika (myśliwego, RT) – To samo co sety z Wulkanu, ale trochę lepszy.

Świątynia poza kontrolą (Paichy, RT hard) – To samo co set z WA, ale dużo lepszy. Świetne uzupełnienie myśliwego.


5c. Biżuteria

naszyjnik: koniecznie jakiś na 60 poziom, bo daje najwięcej obrażeń krytycznych. Docelowo dla fizyka: Naszyjnik Niezłomnego Serca, dla hybrydy z magiem: Zapomniany Naszyjnik, ewentualnie nada się Rzadki Naszyjnik Lasu

kolczyki: dla fizyka Kolczyki Guzali, Kolczyki Yinhy, Kolczyk Lekani lub Kolczyk Paichy, jeśli mamy cały set Paichy ew. Kolczyk Mocy Łuski Ognistego Smoka lub Areny Walki za pamiątki, dla magików: Zapomniany Kolczyk czy Światło Czarnogwiazdego.

pierścienie: Pierścień Niezłomnego Serca, Pierścień Dilany , ew. Pierścień Mocy Kła Ognistego Smoka lub pamiątkowe z atakiem fizycznym, obrażeniami krytycznymi lub wytrzymałością dla strażnika/maga koniecznie Pierścień Pozostałości. Poziom pierścienia nie ma znaczenia na bonusy przy plusowaniu.

5d. Staty, czyli w co inwestować strażnikiem?

-Wpływ statystyk postaci na staty drugiego rzędu dla strażnika. Wyróżniłem najciekawsze i te najważniejsze.
siła: * 1.5 PATK * 0.2 HP
zręczność * 0.1475 PACC (celność) * 0.1275 PDR (uniki)
wytrzymałość: * 2.0 PDEF * 5 HP
inteligencja: * 1 MP * 2 MATK * 0.5 PATK
mądrość * 5 MP * 2.4 MDEF * 0.1475 MACC

Siła: Najważniejszy jest atak fizyczny, gdyż przede wszystkim gramy postacią dps. Jest on jeszcze ważniejszy, niż dla innych postaci, ponieważ zwiększa zarówno nasze obrażenia, jak i zwierzaka (czy dalej czujecie się pokrzywdzeni wobec wojowników? :)). Inwestycja w czysty patt jest lepsza od siły o jedną czwartą (nie dotyczy zielonych statów z zadań). Rozsądną proporcją wydaje się 50% miejsca zapełnić atakiem.

Zręczność: Niezbyt przydatna dla strażnika – on powinien przeżywać ataki, a nie ich unikać. Każdy unik oznacza, że tarcza cierni nie zadziała, co z drugiej strony nie ma znaczenia, gdy ktoś inny tankuje bossa. Ilość zręczności na celność wystarczy z plusowania zbroi.

Wytrzymałość: Przeżycie jest szalenie ważne, czyli drugim statem jest wytrzymałość. Ponieważ strażnik nie tankuje, ilość punktów życia jest ważniejsza od wartości obrony fizycznej. Tak więc po trzecie powinniśmy wrzucać stat na HP. Wytrzymałość jest lepsza od życia i dużo lepsza od czystej obrony fizycznej. Tej ostatniej nie powinniśmy wrzucać, jeśli jest taka możliwość.

Inteligencja: Powiem tak, producenci gry przewidzieli dla strażnika inteligencję jako trzeci stat, ale w praktyce źle na tym wychodzi. Podstawa natomiast dla strażnika/maga, bo daje zarówno matt, jak i patt (żadna inna klasa nie ma bonusu 2,5x od statystyki). /mag nie inwestuje w czysty atak magiczny.

Mądrość: Chyba najmniej przydatna statystyka. Leczenia, które się skaluje z bonusem nie mamy. Obrona magiczna jest całkowicie niepotrzebna. Rzeczywiście, strażnik potrzebuje many, ale lepiej wrzucić czysty bonus do many (da nam więcej).

Ale co co mam w końcu wkładać?
Gracz yayuuu najlepiej wytłumaczył tę sprawę.
"Jeśli statujesz ekwipunek zielonymi statami to zdecydowanie siła > wytrzymałość > atak fizyczny i w zasadzie inne nas nie interesują.Jeśli statujesz żółtymi to atak > wytrzymałość > siła > inteligencja. Osobiście proponuję taką kombinację dla każdego strażnika fizycznego:

z silniejszej instancji:
wytrzymałość / atak fizyczny
siła / atak fizyczny
inteligencja / atak fizyczny
wytrzymałość / hp, def albo siła

ze słabszej instancji:
wytrzymałość / atak fizyczny
siła / atak fizyczny"

ja natomiast skłaniał bym się raczej do:
-atak fizyczny/wytrzymałość i atak fizyczny/życie lub atak fizyczny/obrona

***
6. Sposób walki strażnika


Na sposób gry strażnikiem bardzo wpływa wybrana druga klasa. Dlatego combo trzeba opracować dla własnej klasy. Korzystające tylko z umiejętności strażnika walkę rozpoczynamy Kolczastym pnączem lub, w późniejszej grze, Naładowanym cieciem przed zaggrowaniem potworka. W czasie cooldownu Cięcia, spamujemy dwa razu Potęgą. Zastosować do skutku :)

6a. rotacja umiejętności strażnika/zwiadowcy:


wersja wręcz:
Podstawowy sposób walki strażnika/zwiadowcy.
Buff od zwierzaków: moc dębu +50
Chowaniec: Centaur
Buffy: poprawa moralne, zwierzęca moc, eksplozja potęgi, przewodnictwo elfów i pochłonięcie energii.
Rotacja skilli: naładowane cięcie + 2x potęga, raz na 40 sekund Śmiały strzał, pamiętać o buffach i debuffach

wersja na dystans:
Strażnik/zwiadowca może walczyć w dwóch buildach lub ustawieniach (nawet strażnik z ekwipunkiem pod walkę wręcz, może czasami skupić się na ataku z łuku).
Buff od zwierzaków: ochrona natury +50 lub więcej (jedyny buff, który działa również na łuk)
Chowaniec: Centaur (kombinacją poleceń strzała: auto, atak i stój aktywujemy atak automatyczny strzałą, gdy centaur stoi w miejscu)
Buffy: Krwawa strzała +50, poprawa moralne (koniecznie), zwierzęca moc, eksplozja potęgi
Rotacja skilli: Wampiryczne strzały i 9xstrzał (max)

6b. Maksymalizacja obrażeń, czyli popisujemy się przed kolegami

Bardzo ważne jest wykorzystywanie wszystkich buffów na atak (te krótkodystansowe): Zwierzęcej potęgi (choć ta jest głównie na przywołanie), Eksplozji potęgi (najlepiej ją rzucić gdy zwierzak już atakuje oraz Pochłonięcia energii – to świetna umiejętność, choć ma duży cooldown. Plusem jest, ze wszystkie buffy strażnika są procentowe, więc będą tak samo ważne pod koniec gry, jak i na początku. Jeśli mamy jakieś buffy dla całej drużyny, używajmy je jak najczęściej. Przypominam o buffach od zwierzaków (np. centaur, kryształ). Strażnik ma tak proste combo, że można się w zupełności skupić na buffach i chowańcu.

Nie można pozwolić zwierzakowi się nudzić. Powinien rzucić się do ataku w tym samym czasie, co my, a przecież jeszcze musi dobiec. Widziałem wielu strażników, którzy nie zwracali uwagi, co ich chowaniec robi albo wręcz nie chciało im się go przyzywać. Jeśli chcemy grać bez zwierzaka, to inna klasa będzie dużo lepsza, bo siła strażnika leży właśnie w chowańcu. A w wyżyłowanej grze na końcowych instancjach trzeba wykorzystywać wszelką możliwość podbicia dps.

Jeśli gramy strażnikiem/zwiadowcą, wykorzystajmy łuk. Atakujmy już biegnąc w stronę bossa lub moba, zanim inni dpsi dobiegną. To samo tyczy się sytuacji, gdy musimy od bossa uciekać. Mag również ma kilka umiejętności dystansowych.

6dc Przeżycie, czyli jak przeaggrować i przetrwać.
Strażnik nie jest tankiem, choć tak mogło by się wydawać przez analogię z rycerzem. Może spróbować przytankować Duchem dębu, ale jest to trudne i nieefektywne. Jako że nosimy kolczugi, to może czasami będziemy musieli jakiegoś bossa przytrzymać. W tej opcji warto korzystać z buffa od ducha dębu.

Tu znów pomogą krótkie buffy defensywne. Przekierowanie obrażeń i amulet elfów (działa tylko na ataki fizyczne). Jeżeli gramy strażnikiem/zwiadowcą, to przydadzą się też debuffy: Atak w nadgarstek (znacznie zmniejsza atak bossa) i Atak w gardło – przerywa rzucany przez potworka czar. Buffy trzeba rzucać dokładnie przed atakiem bossa. Nie zrozumcie mnie źle, tankowanie polegając na debuffach nie jest dobrym pomysłem, ale na pewno lepszym niż miałby to robić zwiadowca z krwawą strzałą :)

Wymagania na poszczególne instancje:
źródło: http://forum.us.runesofmagic.com/showthread.php?t=52251
(minimalna ilość punktów życia, by przeżyć ataki obszarowe bossa - wymagania dla dpsa)

HOTO (Serce Oceanu): trudne
Hp: min 16K Hp
min 8k pdef

Ori (Źródło): łatwe
minHp: 18K HP
min 10k pdef

HOS (Aula Ocalonych): trudne
min 25K HP
min 15k pdef

Gestero (Nora Demonicznego Smoka): śrendnie
min 22K HP
min pdef

Jaskinia Wodnego Smoka: trudne
min 22K HP
min 15k pdef

ZS (Forteca Zurhidionu): średnie
min 21K Hp
min pdef

DL (Aula Władcy Demonów): średnie
min 21K Hp
min pdef

DoD (Lochy Dalanis): średnie
min 21K Hp
min 15k pdef

WA (Arena Warnoken): trudne
min 30K Hp
min 23k pdef

RT (Świątynia Rakshy): koszmar
min 50K Hp
min 34k pdef


6d. Technika tankowania Duchem dębu.

Najlepiej do tego nadają się klasy: strażnik/wojownik i strażnik/mag. Zaletą takiej gry jest to, że możemy rozwinąć pełen dps, nie martwiąc się o przeżycie. Strażnik/wojownik ma skill na sztuczne aggro ducha (5 sekund na 30 potworek będzie atakował ducha), a strażnik/mag na przeżycie (+55% obrony fizycznej) oraz na wzmocnienie aggro (zmniejszenia cooldown Uderzenia pięścią).

Duch dębu ma problemy z utrzymaniem aggro. Uderzenie pięścią generuje 10x więcej aggro niż obrażenia ducha. To dużo, ale niestety zwykle ma bardzo mały atak. Musi zaatakować pierwszy, najlepiej od razu zacząć z buffem eksplozja potęgi. Mile widziane są runy, buffy i eliksiry na zmniejszenie aggro. Duszek jest bardzo wytrzymały i zwykle nie trzeba się bardzo martwić jego leczeniem. Jeśli tylko utrzyma aggro, to na pewno przeżyje. To prawdziwa żywa tarcza strażnika. Najlepiej leczyć go regeneracją (hotami).

6e. Gra solo, czyli kilka słów dla rozpoczynających grę strażnikiem

Na początku gra się bardzo łatwo. Dość sztywne skalowanie ataku zwierzaka sprawia, że zabija on większość potworków na niskich poziomach na jeden atak. Na początku używamy oczywiście ducha dębu i wtedy to on trzyma na sobie moba.

Do 32 poziomu musimy używać mieczy lub toporów jednoręcznych i talizmanu. Polecam jakiś z zadań, który doda nam siły lub wytrzymałości. Mimo że w cały czas truję, by nie statować się siła tylko atakiem fizycznym, do 55 poziomu wybieramy siłę – różnica jest tylko w przypadku żółtych statów – dla zielonych lepiej wypada siła.

Jako że walczymy zwykle wręcz, polecam nosić kolczugi.
-Dotyczy to też strażnika/maga, który inteligencje powinien brać tylko z biżuterii, peleryny i skrzydeł (chyba, że już statuje swój ekwipunek, a nie polega na zbroi z zadań, ale to już się zwykle nazywa end game).
-Strażnik/druid bez problemu wyleczy się na początku gry nawet z topora. Powinien ubierać się jak typowy wojownik.
-Na początku gry strażnik/zwiadowca może walczyć z łuku (przynajmniej na początku walki), a tankować powinien duch dębu.

Następnie przechodzimy na zwierzaka DPS-a, a sami używamy serca dębu (my tankujemy). Mag zmienia chowańca na 14 poziomie (używa serca a od 42 mocy dębu), łotr (serce dębu, potem ochrona natury) i zwiadowca (serce dębu, potem moc) na 30, wojownik i druid w ogóle nie zmieniają (używają od 42 mocy dębu, od 32 mogą ochronę natury)

Po tych wszystkich zamianach zwierzaków, polecam wyzerować umiejętności (kamieniem, który dostajecie na 30, ale warto go użyć około 50 poziomu) i zdecydować się już na jednego. Odzyskane punkty pozwolą nam rozwinąć inne umiejętności. Warto wbijać na początku umiejętność ataku zwierzaka (ale tylko jednego)

6.f. Teoria i praktyka w walce z graczami
Strażnik jest całkiem dobrą postacią pod PvP (walkę z graczem). Szczególnie dobrze radzi sobie z szybkimi DPSami wręcz - łotrem i zwiadowcą. Przez tarczę cierni atakujący obrywa z mocnej, ale wolnej broni dwuręcznej strażnika tak szybko, jak atakuje ze swojego sztyletu czy łuku. Strażnik jest więc prawdziwym rzeźnikiem zwiadowców. W walce z wojownikiem i rycerzem szanse są mniej więcej równe. Natomiast trudności może sprawić mag, druid i kapłan - ponieważ są to postacie magiczne.

Przewagę strażnika w walce z graczami daje: tarcza cierni, przyzywanie zwierzaka i stuny. Przywołane zwierzaki mają największe znaczenie właśnie w PvP - ponieważ są potworkami, nie mają zmniejszonych obrażeń w pojedynku względem graczy. Chowańce dają ogromne obrażenia na graczach, ale są niestety bardzo łatwe do zabicia. Ponieważ zwierzak to właściwie nasza główna przewaga, trzeba bardzo na nie uważać. By ochronić zwierzaka nie możemy nic zrobić, ale jest kilka patentów na przywołanie w czasie walki: przede wszystkim wygnanie. Ten stun na przeciwnika daje nam 20 sekund spokoju na przywołanie. Strażnik/zwiadowca ma jeszcze podporządkowanie, które raz na 5 sekund pozwala mu przyzwać zwierzaka w sekundę. Radzę oszczędzać tę umiejętność i używać jej tylko w czasie walki.

Stuny strażnika. Naszą podstawą jest ograniczenie ruchu, które pozwoli nam spokojnie bić przeciwnika, który może walczyć z dystansu. Zwykle pierwszy skill, który używamy w walce ze zwiadowcą, magiem, druidem lub kapłanem. Zwykle w czasie tych 10 sekund pojedynek jest już rozstrzygnięty. Ograniczenie ruchu jest piękną umiejętnością, bo sprawia, że strażnik nie ma problemów w walce z klasami dystansowymi.

Buffy czasowe. Po raz kolejny będę truł: naucz się wykorzystywać krótkotrwałe buffy na atak i obronę. Rzucenie Zwierzęcej mocy, Eksplozji potęgi i Amuletu elfów w czasie 5 sekund przed pojedynkiem to podstawa. Ponieważ zwierzak jest bardzo ważny, nie powinniśmy używać przekierowania obrażeń, jeżeli nie przyzywamy ducha dębu.

2

Monday, October 11th 2010, 3:47pm

Ja, Strażnik\Łotr z doświadczenia mogę powiedzieć, że granie tą klasą jest przyjemne, o ile nosi się mocną broń. Akurat moja kombinacja ma prawdopodobnie największy dps w walce wręcz ze wszystkich strażników dzięki temu, że kupa umiejętności ma podbijane obrażenia elitkami(Charged Chop, PotWS, czy Thorny Vines[aż o 50%!]), dodatkowy silny atak z szansą na rzucenie magicznego DPSa(Żwirowy atak) i oczywiście najbardziej niesamowity cios w całej grze- Ramię w Ramię zadające na instancie 12x Main Hand weapon DPS i zwiększając zadawane obrażenia o 10%! W połączeniu z Charged Chopem, który po nim nastąpi, drugi cios zada w sumie 1315,6 Main hand weapon dps(Ulepszony Charged Chop zadaje 598% DPS za sekundę Castu, czyli w sumie 1196%. Zwiększenie tego o 10% podbije obrażenia do tych 13x main hand weapon DPS). W praktyce raczej będzie to oznaczać natychmiastową śmierć moba. Już nie mogę się doczekać wbicia tej elitki :)

yayuuu

Oko Mądrości

Posts: 125

Occupation: Informatyk

  • Send private message

3

Monday, October 11th 2010, 3:56pm

Ogólnie ciekawie napisane aczkolwiek osobiście mam kilka uwag.
Po pierwsze:
Gra solo, w drużynie czy też duele - wszystko zależy od subki. Ja osobiście widzę strażnika jako podstawkę do subki, gdzie subka tak naprawdę przejmuje główną rolę. Strażnik sam w sobie ma skille w zasadzie do wszystkiego. Osobiście gram strażnik / zwiadowca i mam "w miarę" koksiarski sprzęt (daję radę na DOD). Jeśli chodzi o grę solo to na tym poziomie w zasadzie klasa nie robi różnicy bo robienie dziennych czy klepanie elitek to nie problem, natomiast jeśli chodzi o solowanie instancji to CL czy KS lepiej mi idzie strażnikiem niż zwiadowcą czyli solo zdecydowanie tak. Nie zgodzę się jednak, że w drużynie średnio. Ze strażnikiem w party boss taki jak Pijawka Życia w Ori pada szybciej niż ze zwiadowcą na takim samym poziomie. Strażnik / zwiadowca sam w sobie nie zrobi aż takiego DPSu jak zwiadowca ale doliczając centaura oraz Poprawę Morale wzmacniające party i centaura idzie wykręcić piękny DPS. Jeśli chodzi o PVP to zdecydowanie 1 vs 1 nie ma mocnych na strażnika. Po pierwsze - ograniczenie ruchu trwające 10 sekund miażdży każdą klasę malee. Do tego możliwość przyzwania summona na Podporządkowaniu lub na Wygnaniu (w razie gdyby padł podczas walki) a także poświęcenie (gdyby przeciwnik okazał się silny). Ogólnie problem jest jedynie ze zwiadowcami o ile mają lepszy sprzęt.

Odnoście tego, że wymieniłeś leczenie jako zaletę - ja się pytam jakie leczenie?
Chodzi Ci może o elfią modlitwę która leczy po 150 hp co sekundę (w sumie 5 razy) summona mającego 25k hp który dostaje od bossa 1 hita za 5k?
Ten skill jest co najmniej śmieszny i w ogóle nie zbalansowany, nie działa na niego bonus heal!
Żadnego dodatkowego leczenia strażnik nie ma, chyba, że z druidem na subce.
Strażnik rzeczywiście jest wszechstronny, nawet strażnik / zwiadowca nastawiony na DPS może od biedy potankować. Myślę, że strażnik / mag pod fizyczne nastawiony na defa może nawet dorównać rycerzowi (skrócony cooldown na uderzeniu pięścią dzięki czemu można generować większe aggro), oczywiście ciężko kontrolować poruszanie się summonem więc na bardziej wymagających bossach strażnik musiałby się wykazać niezłymi umiejętnościami kontroli summona aby dorównać rycerzowi.

Odnośnie naładowanego cięcia - największe obrażenia w grze, nie DPS. DPS z tego skilla to 500% (skill castuje się 2 sekundy). Oczywiście 500% to nadal bardzo dużo, porównywalnie z najsilniejszymi skillami wojownika.

Co do tego, którego zwierzaka przywoływać - ja powiem tak, wszystkie się do czegoś przydają (z wyjątkiem kryształu natury dla fizycznych i odwrotnie). Jeśli chodzi o strażnika / zwiadowcę, zarówno centaur jak i duch dębu przydają się i solo i w drużynie, wszystko zależy od tego z kim idziemy i gdzie.

Bardzo podoba mi się opis skilli, bardzo dokładny i zgodny z moim doświadczeniem grania tą postacią. Dodam jeszcze tylko, że siła ataku summona zależy od statystyk postaci. W związdku z tym polecam używać Zwierzęca Moc przed każdym przywołaniem summona. Te 17% ataku zwiększa nie tylko atak summona ale także i obrażenia przez co w rzeczywistości bardzo go wzmacnia.
[img][/img]
ﺎץﻛfidα
Strażnik 62 / Zwiadowca 62

4

Monday, October 11th 2010, 11:50pm

Quoted from "yayuuu;85804"

Ogólnie ciekawie napisane aczkolwiek osobiście mam kilka uwag.

dzięki za Wasze odpowiedzi, pewnie przydadzą się też czytającym ten poradnik

Quoted from "yayuuu;85804"

Odnoście tego, że wymieniłeś leczenie jako zaletę - ja się pytam jakie leczenie?
Chodzi Ci może o elfią modlitwę która leczy po 150 hp co sekundę (w sumie 5 razy) summona mającego 25k hp który dostaje od bossa 1 hita za 5k?
Ten skill jest co najmniej śmieszny i w ogóle nie zbalansowany, nie działa na niego bonus heal!
Żadnego dodatkowego leczenia strażnik nie ma, chyba, że z druidem na subce.
co do tego, co sądzę o Elfiej modlitwie, to wypowiedziałem się już w poradniku. raczej chodziło mi o buff Serce dębu - w grze solo do 50 poziomu jest całkiem przydatny. eksplozja żywotności to też jakieś echo leczenia :P

Quoted from "yayuuu;85804"

Odnośnie naładowanego cięcia - największe obrażenia w grze, nie DPS. DPS z tego skilla to 500% (skill castuje się 2 sekundy). Oczywiście 500% to nadal bardzo dużo, porównywalnie z najsilniejszymi skillami wojownika.
no dobra, chodziło mi to, że nie ma w grze umiejętności 1000% ataku z broni
jeśli masz pomysł jak to napisać bardziej jednoznacznie, to podmienię

Quoted from "yayuuu;85804"

Dodam jeszcze tylko, że siła ataku summona zależy od statystyk postaci. W związdku z tym polecam używać Zwierzęca Moc przed każdym przywołaniem summona. Te 17% ataku zwiększa nie tylko atak summona ale także i obrażenia przez co w rzeczywistości bardzo go wzmacnia.
ja czytałem natomiast, że to zależy od siły, a nie od pattu... ale jeśli masz racje z tą zwierzęcą mocą to to jest genialne :D

yayuuu

Oko Mądrości

Posts: 125

Occupation: Informatyk

  • Send private message

5

Tuesday, October 12th 2010, 10:22am

Zwierzęca moc na pewno wzmacnia summona i to nie tylko centaura a każdego. Z moich testów wynika, że centaur / duch dębu / wędrowiec są zależne od patt natomiast kryształ natury od matt. Jakiś czas temu kiedy robiłem testy centaur bez zwierzęcej mocy bił po około 5k, z około 6.5k. Poza tym badałem również zależność od obrażeń i takowej nie ma. Przyzwany z bronią czy bez zadawał takie same obrażenia, za to po złapaniu pieczęci ataku (bodajże +20% obrażeń i 50% ataku a jak wiadomo obrażenia nie wpływają na jego siłę) po prostu wymiatał takimi hitami, że nie mogłem aggro utrzymać. Dodatkowo jak chcesz wzmocnić summona jeszcze bardziej można zrobić to tak:
Przyzywasz centaura,
rzucasz Zwierzęca Moc,
używasz w tym czasie Śmiały Strzał (8% patt) na jakimś mobku
Przyzywasz kolejnego centaura. Tak właśnie nabuffowany centaur (zwierzęca moc + pieczęć ataku + śmiały strzał + buff od kapłana i po przyzwaniu eksplozja potęgi) walnął za 41k w runicznego strażnika w KS przy moim bazowym ataku 12k.

Jeśli chodzi o naładowane cięcie to możesz po prostu podmienić słowo DPS na obrażenia.

Swoją drogą mogę jeszcze dodać coś odnośnie statów. Jeśli statujesz ekwipunek zielonymi statami to zdecydowanie siła > wytrzymałość > atak fizyczny i w zasadzie inne nas nie interesują. Jeśli statujesz żółtymi to atak > wytrzymałość > siła > inteligencja. Żółte staty dają zdecydowanie więcej ataku niż siła z nich może dać. Osobiście proponuję taką kombinację dla każdego strażnika fizycznego:

z silniejszej instancji:
wytrzymałość / atak fizyczny
siła / atak fizyczny
inteligencja / atak fizyczny
wytrzymałość / hp, def albo siła

ze słabszej instancji:
wytrzymałość / atak fizyczny
siła / atak fizyczny

Obecnie najsilniejsze staty dropią w świątyni, kolejne w warnorken, następnie DOD, ZS/DL, HOS, HOTO/Ori. Jeśli jesteśmy np na poziomie DOD to pierwsze 4 staty z DOD a kolejne 2 na przykład z HOTO albo HOS.
[img][/img]
ﺎץﻛfidα
Strażnik 62 / Zwiadowca 62

6

Tuesday, October 12th 2010, 2:22pm

Quoted from "warszawiak;86068"

dzięki za Wasze odpowiedzi, pewnie przydadzą się też czytającym ten poradnik


Nie ma sprawy, może dzięki temu więcej osób przekona się do wardena:)

Quoted from "warszawiak;86068"


no dobra, chodziło mi to, że nie ma w grze umiejętności 1000% ataku z broni

jest. Tutaj w opisie jest błąd, powinno być 3...12 x Main hand weapon DPS.

7

Thursday, October 14th 2010, 12:30pm

Quoted from "yayuuu;86119"

Poza tym badałem również zależność od obrażeń i takowej nie ma.


Tu akurat się mylisz - zależnośc od dmg jest , przynajmniej teraz , nie wiem kiedy sprawdzałeś.

z bronią Hope dasher axe +12 t9 = 3571,9 dmg + 20% z Secreet Agreement
= 4286 dmg, przywołany centaur atakuje swoim strzałem za 7,5k -7,6k

dodaj do tego Power of the oak lvl 50 czyli +15%dmg i ewentualnie energy absorb, które też zwiększa dmg a nie p.atak i centaur już bedzie strzelać za 8,1k-8,2k
test zrobiłem dzisiaj - z p.atakiem 14,5k na mobkach lvl 59

do testu można by jeszcze dodać jedzenie za memento ale z tym czekam aż zrobie jeszcze pare itemów i dojade z atakiem do 20k - wtedy przetestuje które jedzenie bedzie lepsze czy na atak czy na dmg.

yayuuu

Oko Mądrości

Posts: 125

Occupation: Informatyk

  • Send private message

8

Thursday, October 14th 2010, 12:36pm

To akurat dość dziwne, sprawdzałem z założoną bronią i ze zdjętą bronią i różnicy praktycznie nie było (była minimalna ale wziąłem poprawkę na staty które daje broń). Poza tym sprawdzałem zarówno z łukiem jak i z bronią główną. Może zależność obrażeń to kwestia przekazywania summonowi w jakiś sposób buffów? Wypróbuje jeszcze dokładnie na większej ilości hitów jak wrócę do domu.

Dodam jeszcze, że z bronią Rapier Przestępcy (1h) na t5 i 15.5k ataku + Zwierzęca Moc centaur wali po 9.5k.
[img][/img]
ﺎץﻛfidα
Strażnik 62 / Zwiadowca 62

9

Thursday, October 14th 2010, 3:04pm

nie chodzi tu głownie o to jakie sa obrażenia tylko że poprostu jest róznica jeśli zbuffujesz swój dmg - podałem przykładowe cyfry w każdym razie do przetestowania bedzie jeszcze tak naprawde czy lepsze bedzie jedzenie na atak czy na dmg
- dmg zalezy glownie od broni wiec jest dośc ograniczony - atak można docisnąc do 30k na czysto bez wiekszych problemów - wtedy sie okaze co lepsze.
tak wiec z tego co zauwazylem to przed przywołaniem peta polecam odpalić -peta "jajko" najlepiej mieć holy peta light - posiadam takowego ale narazie lvl 21 - rozwijamy pasywy na max hp i p.atak bo te dwa nam wpłyną na statystyki peta
- do tego dobrze by było gdyby ten pet posiadał buff huntman's assist, zgarniamy buffy od priesta /odpalamy Power of the oak/ pijemy hero potion/ jemy jedzenie na atak i hp/ odpalamy centaura i czekamy az podczas bicia mobow nasz light pet użyje huntman's asist i wtedy używamy savage power / morale boost / energy absorb / valiant shoot / i przywołujemy następnego centaura , oczywiście jeszcze mozna do tego sigil na atak ale raczej cieżko dorwać go w instancji a pozostałe rzeczy możemy użyc w duelu przed bossem .

Jeszcze jest buff druida /warriora elita z 35 levelu ale rzadko można spotkać tą kombinacje - jeśli coś przeoczyłem to dopiszcie , pozdro.

p.s sry za angielskie nazwy wiem ze to polskie forum ale gram na angielskim serwie i mam angielskiego clienta , niechce mi sie szukać polskich nazw.

10

Thursday, October 14th 2010, 5:04pm

Quoted from "yayuuu;86980"

Dodam jeszcze, że z bronią Rapier Przestępcy (1h) na t5 i 15.5k ataku + Zwierzęca Moc centaur wali po 9.5k.

mnie dziwi co innego... mało jakoś ten Twój centaur wali
znam Twój eq i jestem pewien, że jest lepszy do mojego, a mój centaur bije spokojnie po 15k dociągając do 25k na buffie (mam 14k pattu)

11

Thursday, October 14th 2010, 5:36pm

Quoted from "warszawiak;87070"

mnie dziwi co innego... mało jakoś ten Twój centaur wali
znam Twój eq i jestem pewien, że jest lepszy do mojego, a mój centaur bije spokojnie po 15k dociągając do 25k na buffie (mam 14k pattu)

przede wszystkim wszystko zalezy od tego w co bije - jedyne rozsadne porownanie moze byc zrobione na tym samym mobie z tymi samymi bufami etc.

yayuuu

Oko Mądrości

Posts: 125

Occupation: Informatyk

  • Send private message

12

Thursday, October 14th 2010, 6:35pm

Ok, przedstawię troche cyferek.
Po pierwsze:
PATT: 15578
Przeciwnik: Ludożercza Roślina (57 i 58 poziom)
Ilość próbnych ataków: 10

Na czysto (bez żadnego buffa):
Minimalne: 7983
Maksymalne: 9897
Średnie: 8865

Tylko Poprawa Morale (+143 obrażenia):
Minimalne: 8175
Maksymalne: 10097
Średnie: 9014

Tylko Zwierzęca Moc:
Minimalne: 9445
Maksymalne: 12867
Średnie: 11075

Oba na raz:
Minimalne: 9292
Maksymalne: 13473
Średnie: 10774

Jak widać różnice pomiędzy włączonym skillem Poprawa Morale wahają się w granicy błędu statystycznego, za to Zwierzęca Moc daje wyraźną poprawę obrażeń summona.
[img][/img]
ﺎץﻛfidα
Strażnik 62 / Zwiadowca 62

13

Thursday, October 14th 2010, 7:16pm

zgaduje że niższa średnia przy obu naraz to poprostu zbieg okoliczności bo było by to conajmniej dziwne że z dwoma buffami średnia jest mniejsza niż z jednym :)
W sumie dośc istotne też by jednak level mobka był ten sam bo różnica w dmgu przy jednym level różnicy może nie wielka ale jednak jest. zrobie podobny test zapodam liczby póżniej

yayuuu

Oko Mądrości

Posts: 125

Occupation: Informatyk

  • Send private message

14

Thursday, October 14th 2010, 8:47pm

Testowałem tylko na 10 uderzeniach więc oczywiste, że raz może wyjść więcej a raz mniej. W rzeczywistości uważam, że obrażenia nie mają wpływu a te różnice widoczne to po prostu błąd statystyczny.
[img][/img]
ﺎץﻛfidα
Strażnik 62 / Zwiadowca 62

15

Thursday, October 14th 2010, 9:25pm

Dobra mam wyniki swoich testów - więc tak

14,5k Ataku i 4286 dmgu - przeciwnik Scarlet Sharptooth lvl 59(tylko i wyłącznie 59)

Na czysto :
Min : 7820
Max: 8045
Srednia: 7921,44

Tylko poprawa morale :
Min: 7907
Max: 8153
Srednia: 8024

Zwierzeca Potęga:
Min: 8885
Max: 9191
Srednia: 9016

Oba naraz:
Min: 9032
Max: 9270
Srednia: 9134

Takze jak widać zwiększa sie to z poprawą morale , może u ciebie jest większa różnica ze wzgledu na to ze biłeś 58-59 lvl a ja tylko 59 lvl

dodatkowy test z Power of the Oak lvl 50 - +15% do dmgu

Min: 8185
Max: 8397
Srednia: 8271

takze jak widac daje więcej niż z poprawionymi morale ale jest to oczywiste - morale dają 104 dmg a power of the oak 642 z moją bronią.

Tak czy siak wniosek jest jeden : używać wszystkich bufów i do ataku i do dmgu z tym ze jedzenie do ataku bo raczej da więcej.

Do poprzedniej listy bufów można jeszcze dodać battle curriculum czyli buff od pokojówki i buff do ataku za małżeństwo.

16

Friday, October 15th 2010, 9:28am

ja mam inne pytanie, co do strażnika

co myślicie o używaniu dwuręcznej laski jako broni głównej? zwykle mają więcej obrażeń fizycznych niż magicznych, a niektóre bon do pattu. może umiejętności bazujące na mataku staną się użyteczne?
albo jak inaczej wykorzystać to, że strażnik może nosić laski?

yayuuu

Oko Mądrości

Posts: 125

Occupation: Informatyk

  • Send private message

17

Friday, October 15th 2010, 9:45am

Strażnik / mag może zrobić z niej użytek, dla innych klas raczej sensu nie widzę. Szczerze mówiąc gdyby zwiadowca mógł używać laski to bym ją nosił na kombinacji zwiadowca / strażnik (dar enciątka).
[img][/img]
ﺎץﻛfidα
Strażnik 62 / Zwiadowca 62

18

Saturday, October 16th 2010, 8:20pm

Dobra to ja mam taki problem jak zaczynałem grę w roma będąc kompletnym newbie to zrobiłem strażnika grało się super jak to normalne u strażnika na niskim lvl gdy zdobyłem 10 lvl wziąłem sobie subkę nie wiedząc o żadnych elitkach itd. druida(myślałem chyba że oba elfy więc się dogadają czy coś ;))grałem nim trochę ale skończyłem na jakimś 28/22 lvl teraz tak dla zabawy wskoczyłem sobie na niego ma eq+0 kiepskie dokumenty chyba tajne i nie mając potów zadnych i skille rozdane nieprzydatne zaatakowałem takiego bossa Sherfas'a bez mniejszych problemów co mnie niby zaskoczyło gdyż zwiad nie dawał rady ani mag na podobnych lvl i się tak zastanawiam czy opłacalne byłoby ciągnąć takiego s/d biorąc pod uwagę:
u druida dawać w odzyskanie sił fulla
a na strażniku: uderzenie pięścią POTWS pnącze
strategia jest tylko na pojedyncze elitki daje się lać duchowi samemu tylko dowalając od czasu do czasu pnacze i spam potws oraz leczyć nieraz ducha
dużo potów many idzie wiem ale może by się zwracało z dropu

?? co o tym sądzicie

jest jakaś rada dla takiego strażnika?

AmbushTrap

Rycerz Honoru

Posts: 25

Location: Łódź

Occupation: Saroid

  • Send private message

19

Saturday, October 16th 2010, 9:23pm

Quoted from "inaliad;88054"

Dobra to ja mam taki problem jak zaczynałem grę w roma będąc kompletnym newbie to zrobiłem strażnika grało się super jak to normalne u strażnika na niskim lvl gdy zdobyłem 10 lvl wziąłem sobie subkę nie wiedząc o żadnych elitkach itd. druida(myślałem chyba że oba elfy więc się dogadają czy coś ;))grałem nim trochę ale skończyłem na jakimś 28/22 lvl teraz tak dla zabawy wskoczyłem sobie na niego ma eq+0 kiepskie dokumenty chyba tajne i nie mając potów zadnych i skille rozdane nieprzydatne zaatakowałem takiego bossa Sherfas'a bez mniejszych problemów co mnie niby zaskoczyło gdyż zwiad nie dawał rady ani mag na podobnych lvl i się tak zastanawiam czy opłacalne byłoby ciągnąć takiego s/d biorąc pod uwagę:
u druida dawać w odzyskanie sił fulla
a na strażniku: uderzenie pięścią POTWS pnącze
strategia jest tylko na pojedyncze elitki daje się lać duchowi samemu tylko dowalając od czasu do czasu pnacze i spam potws oraz leczyć nieraz ducha
dużo potów many idzie wiem ale może by się zwracało z dropu

?? co o tym sądzicie

jest jakaś rada dla takiego strażnika?


Wiem tylko, że


Quoted from "inaliad;88054"


Dobra to ja mam taki problem jak zaczynałem grę w roma będąc kompletnym newbiestatus został.....

Powiem ci tak, strażnik jest postacią słabą nijak na pve, nijak na pvp - widzę że bazujesz na wypoceniu jak najwiekszego DPS - Polecam s/wd lub s/r
[img][/img]Nie wiesz, Nie pisz

20

Saturday, October 16th 2010, 10:16pm

gram s/wd aktualnie strażnikiem grałem kiedyś a to że nie kasowałem więc niedawno chciałem go sprawdzic a do pwe według mnie strażnik jest bardzo dobry
i nie chodzi mi o to zeby straznik mial super DPS ma tylko zabijac wmiare małym kosztem